DANE PROJEKTOWE:

Inwestor: Niemieckie Federalne Ministerstwo Budownictwa, Komunikacji i Rozwoju Miasta
Architekci: prof. Max Dudler, z S.Tischer
Fazy projektu: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, przetargowy, nadzór autorski
Koszty budowlane (Euro): 6,3 mln
Rok: 1996-2000

KONCEPCJA

STARE  I  NOWE

Trzy nowe, duże budynki pod względem urbanistycznym tworzą oddzielną jednostkę. Przyczynia się do tego „wydobyta” na powierzchnię z kanałów mała rzeczka Panke, która je otacza.

Tereny zewnętrzne kompleksu budynków Ministerstwa Budownictwa i Komunikacji Niemiec dopasowują się charakterem do każdej z części i łączą ze sobą nowy wyraz wypowiedzi architektonicznej budynku Maxa Dudlera z historycznym charakterem starej części zabudowy Ministerium.

Położony od strony południowej PODJAZD przy wejściu głównym do budynku znajdującego się pod ochroną zabytkową otoczony jest historyzującym PRZEDOGRODEM z ciętych kubusów cisa.

Podczas, gdy tereny przedogrodu i podjazdu ministerialnego nawiązują formą wypowiedzi architektonicznej do zabytkowego budynku, teren zewnętrzny, przy bezkompromisowo nowoczesnej architekturze dobudowanego budynku, jest zaprojektowany formalnie.

Szczególnym akcentem są OGRODY NA DACHU w dziedzińcu na poziomie +1. Trzy monotematyczne ogrody wykorzystują element wody, kamienia i rośliny. Wykorzystanie dachu budynku Ministerstwa Budownictwa na panele solarne i zieloną powierzchnię roślinną jest przykładem ekonomicznego i ekologicznego podejścia w budownictwie.