DANE PROJEKTOWE:

Inwestor: prywatny
Architekci: Biuro Projektów Lewicki Łatak
Fazy: projekt koncepcyjny
Powierzchnia: 900m2
Koszty budowlane (PLN): ca. 600.000
Koszty jednostkowe (PLN): 650 PLN/m2
Rok: 2010

KONCEPCJA

Założeniem koncepcyjnym jest:

  • stworzenie MOCNEJ RAMY domu i ogrodu za pomocą żywopłotów dookoła działki wspartych od strony południowej przez rząd drzew kolumnowych i podkreślonych w ważnych kompozycyjnie miejscach przez kamienne mury

oraz

  • podkreślenie podstawy domu – wyodrębnieniu przestrzeni za pomocą PLATFORMY, na której stoi dominanta działki  – dom.

Przestrzennie ogród jest podzielony na cztery części. Są to:

PRZEDOGRÓD –  część wejściowa traktowana jest jako fragment platformy, na której stoi budynek domu – główna dominanta działki. W obrębie wejściowej części platformy znajdują się dwie rabaty wysokie otoczone kamiennym murkiem.

SALON OGRODOWY – część główna ogrodu obramowana jest ze wszystkich stron żywopłotami. Centralna część salonu ogrodowego spięta jest za pomocą pasa z kamiennych płyt ułożonych w trawniku i oddzielona od części tarasu przez niski mur kamienny.  Nawierzchnia tarasu otrzymuje wyodrębnioną część centralną zauważalną w rysunku posadzki. Platforma, na której “leży” taras i dom wykonana jest z płyt kamiennych. Kompozycji dopełniają elementy “topiary” nieregularnie ciętych zimozielonych krzewów.
Salon ogrodowy jest obramowany przez dwie galerie: galerię drzew kolumnowych od strony południowej i galerię kwiatów i zapachów od strony północnej.

GALERIA DRZEW KOLUMNOWYCH  – część ogrodu ciągnąca się przez całą długość działki wzdłóż domu. Kształtowana jest za pomocą kolumnowych drzew sadzonych rzędowo. W części przedniej ogrodu i w części przy salonie ogrodowym przestrzeń otoczona jest przez wysokie żywopłoty. Od strony domu galeria jest obramowana  niskim żywopłotem. Widok z wnętrza domu  kieruje się na wywyższoną rabatę z  elementem artystycznym i soliterowym, ozdobnym drzewem. Rabatę tworzą wysokie trawy, architektoniczne byliny (anemony, świecznica, parzydło) oraz rośliny cebulowe.

GALERIA KWIATÓW I ZAPACHÓW  – część ogrodu tworząca jeden z boków salonu ogrodowego i będąca jednocześnie tematycznym uzupełnieniem przestrzeni salonu. Na galerię składa się  kompozycja kwitnących krzewów ( róże, bzy, perukowce, peonie) i wysokich bylin (lawenda, artemisia) oraz traw.