DANE PROJEKTOWE:

Inwestor:  RSM PRAGA
Fazy projektu: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, przetargowy, nadzór autorski
Powierzchnia: 500 m2
Koszty budowlane (Euro): 20.000
Koszty jednostkowe (Euro/m2): 40
Rok: 2016

Przebudowywane wnętrze osiedlowego podwórka z końca lat 70-tych zamienione zostało na PARTER KWIETNY. To przykład planowania i budowania w substancji istniejącej.

Jest to rozległa rabata składające się ze strukturyzujących ją ciętych żywopłotów z cisa, ligustra i głogu (aspekt jesienny) oraz kompozycji roślin bylinowych
i zadarniających: rudbeckii, anemonów jesiennych, funkii, bergenii, rozchodników wysokich, bodziszków oraz barwinka, turzyc, trzcinników i trześlicy modrej.
Akcenty stanowią krzewy świdośliw, kulistyście ciętych bukszpanów i róż parkowych.
Zostają uzupełnione i częściowo wymienione, charakterystyczne dla tej części, żywopłoty przedogródków. Wszystkie nasadzenia tej części enklawy dostosowują się do kanonu kolorystycznego budynków i pozostają w kolorystyce kontrastu ciemnych i jasnych zieleni i jasnych żółci. Rabata bylinowa to dodatkowo kolory fioletów i amarantów. Dobór roślinny gwarantuje aspekt przebarwień jesiennych w tonacjach żółto-pomarańczowych.
Dobór roślinny został wykonany w celu stworzenia wyjątkowego charakteru danego wnętrza w stopniu najbardziej możliwym przez: uwzględnienie warunków występujących
w terenie (cięższe gleby z niewielką wartswą urodzajną, brak nawadniania), kolorystykę budynków (uzupełnienie), zminimalizowanie prac pielęgnacyjnych w kolejnych okresach (ochrona kosztów inwestycji). Miejsca z rabatami bylinowych wymagającymi intensywnej pielęgnacji ograniczają się do wybranych, reprezentacyjnych miejsc enklaw, tak jak w tym wypadku.

Spółdzielnia wymieniła dodatkowo nawierzchnię wokoło rabaty wg naszej koncepcji.