DANE PROJEKTOWE:

Inwestor: CARITAS Berlin
Partner: Uwe Schmoll
Koszty budowlane (Euro): 100.000
Fazy projektu: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy oraz nadzór autorski
Rok: 2002

KONCEPCJA

„U NAS DOTYKAJĄ SIĘ ZIEMIA Z NIEBEM „

Przedszkole jest położone w centrum Berlina wśród kwartału zwartej zabudowy kamienic na niewielkiej działce złożonej z dwóch kwadratów z wąskim przejściem pomiędzy nimi.

Przebudowa placu zabaw przedszkola, do którego uczęszcza ok. 50 dzieci w wieku od 1,5-6 lat, miała umożliwić dwie rzeczy: wiele miejsca do kreatywnej, zmieniającej się formy  zabawy oraz prawdziwy ogród, o który dzieci będą wspólnie dbały.

„MORZE PIACHU“ – pozwala na zabawę całemu przedszkolu na raz. Prawdziwy warsztat z młotkami i piłkami do majsterkowania pod okiem dorosłych, zakątek z linami i drągami do budowy oraz wieża do wspinania uzupełniają kreatywne „instrumentarium“.

OGRÓD – trzypoziomowe rabaty warzywne tworzące krąg, gdzie dzieci mogą odbywać zajęcia na powietrzu są obsadzane wiosną przez poszczególne grupy przedszkolne. Jesienią mają miejsce zbiory kartofli, dyni i polowych pomidorów. Porzeczki, truskawki, poziomki & Co umilają dzieciom przebywanie w ogrodzie. Ogródek warzywny otaczają rabaty z kwiatami i ziołami zdobiącymi od marca do pierwszych mrozów.