DANE PROJEKTOWE:

Inwestor: ABG Baubetreuungs-gesellschaft
Architekci: Ortner+Ortner
Fazy: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy
Powierzchnia: 150 m2
Koszty budowlane (Euro): 35.000
Koszty jednostkowe: 230 Euro/m2
Rok: 2001

KONCEPCJA

„Już myślałam, że nie uda się nam w żaden sposób tych lokali pozbyć (lokale biurowe 40 euro/m2, mieszkalne przeszło 20 euro/m2), ale mielibyśmy możliwość ich trzykrotnego wynajmu. (…) To, że najdroższe mieszkanie wynajęte zostało najszybciej jest logicznym następstwem (kulurowej) wartości dodanej obiektu“

przedstawicielka inwestora – wywiad w Tagesspiegel  24.05.2002

 


MIEJSKI  PRZEŚWIT – DZIEDZINIEC  TYSIĄCA  LINII

Dziedziniec przy Pariserplatz 4a, tuż koło Bramy Brandenburskiej w Berlinie jest otoczony ekskluzywnymi instytucjami – Muzeum Kennediego, Europejski Dom, wyborna restauracja Margaux oraz lokale biurowe i mieszkania „z najwyższej półki“, jak można byłoby się tego spodziewać po lokalizacji w samym centrum Berlina.

Ściany dziedzińca wyłożone jasnym trawertynem, obramowania z brązu wytyczają zdecydowane i klarowne porządki fasady autorstwa architektów Ortner+Ortner oraz Kollhoff Timmermann.
W kontraście do uporządkowanych budynków dziedzińca jego powierzchnia potraktowana została jako miejski ogród z organicznymi liniami tworzącymi rodzaj świetlistej przecinki w „masywie“ miasta.

Lekkie WYNIESIENIA porastają ZWICHRZONE TURZYCE, nad którymi parasolowato rozłożone są barwne KLONY JAPOŃSKIE  – kolor w kolor z brązowymi okuciami wejść i czerwonawymi smugami trawertynu.
Wiosną wychylają się z traw w delikatnym kremowym kolorze NARCYZE odmiany „Poeticus“.

Jakby nie wystarczyło bujnie porastającej podwórze zieleni w samym centrum głośnej metropolii co rok ma miejsce wydarzenie, na które czekają mieszkańcy, goście, jak i personel miejskiej kamienicy. W pierwszych dniach kwietnia pojawiają się powoli zielone pędy wychodzące z zadarnionych wyniesień dziedzińca. W połowie miesiąca są już obsypane licznymi, jeszcze zielonymi pąkami.

Na początku maja nareszcie ma miejsce trzytygodniowy spektakl kwiatów. Pąk po pąku otwierają się lśniąco-białe lilie, aż do momentu, gdy cały dziedziniec jest MORZEM TYSIĄCA BIAŁYCH KWIATÓW.